Exclusive Pics

1 of 5
Left
Tollywood Best on Screen Couple

Tollywood Best on Screen Couple

Hot Actresses in Swimming pools

Hot Actresses in Swimming pools

Tollywood Beauties Hot & Sexy Expressions

Tollywood Beauties Hot & Sexy Expressions

Right

Nandi Awards Winners List -2010

Time:4:21 pm Date: Aug 05, 2011

Nandi awards 2010 announced

Hyderabad 5 August 2011

Film No of Awards
Ye Maya Chesave 3
Simha 3
Ganga Putrulu 3
Maryada Ramanna 3
Varudu 3
Category Winner Film Nandi Type Cash
First Best Feature Film Vedam Vedam Gold 50,000
Second Best Feature Film Ganga Putrulu Ganga Putrulu Silver 20,000
Third Best Feature Film Prasthanam Prasthanam Bronze 10,000
Akkineni Award for best home-viewing feature film Andari Bandhuvaya Andari Bandhuvaya Silver 20,000
Best popular feature film providing wholesome entertainment Maryada Ramanna Maryada Ramanna Gold 50,000
Best film on national integration Parama Veera Chakra Parama Veera chakra Gold 50,000
Best Children film - - Gold 1,00,000
Second Best Children film Little Buddha Little Buddha Copper 20,000
Best director of Children film - - Copper 20,000
Best documentary film Advaitham Advaitham Golden 20,000
Second best documentary film Freedom park Freedom park Silver 20,000
First best educational film - - Golden 20,000
Second best educational film - - Copper 20,000
Best director P Sunil Kumae Reddy Ganga Putrulu Silver 10,000
Best Leading Actor N Bala Krishna Simha Silver 10,000
Best Leading Actress Nitya Menon Ala Modalaindi Silver 10,000
Best supporting actor Sai Kumar Prasthanam Copper 10,000
Best supporting actress Pragati Yemaindi Yee Vela Copper 10,000
Best character actor (gummadi award) AVS Kothimooka Copper 10,000
Best comedian actor (allu award) Dharmavarapu Alasyam Amrutam Copper 10,000
Best comedian actress Jhansi Simha Copper 10,000
Best Villain Nagineedu Marada Ramanna Copper 10,000
Best Child Actor Master Bharat Bindaas Copper 10,000
Best child actress - - Copper 10,000
Best 1st film director Nandini Reddy Ala Modalaindi Copper 10,000
Best screenplay writer Gowtam Menon YMC Copper 10,000
Best story writer RP Patnaik Broker Copper 10,000
Best dialogue writer P Sunil Kumar Reddy Ganga Putrulu Copper 10,000
Best lyric writer N Siddareddy Veera Telangana Copper 10,000
Best cinematographer Prasad Murella Namo Venkatesa Copper 10,000
Best Music director Chakri Simha Copper 10,000
Best Male playback singer MM Keeravani Maryada Ramanna Copper 10,000
Best Female playback singer Pranavi Sneha Geetam Copper 10,000
Best editor Kotagiri Venkateswara Rao Darling Copper 10,000
Best art director Ashok Varudu Copper 10,000
Best Choreographer Prem Rakshit Adurs (Ye Pilla) Copper 10,000
Best audiographer Radhakrishna Brindavanam Copper 10,000
Best costume designer Sriram & Sri Kumar Varudu Copper 10,000
Best makeup artiste Sri Gangadhar Brahmalokam to Yamalokam via Bhoolokam Copper 10,000
Best fight master Sri Sekhar Manasara Copper 10,000
Best male dubbing artiste RPM Raju Darling Copper 10,000
Best female dubbing artiste Chinmayi YMC Copper 10,000
Best special effects Sri Alagar Swamy Varudu Copper 10,000
Special Jury Award Samantha YMC Copper 10,000
Special Jury Award Chandra Siddhartha Andari Bandhuvaya Copper 10,000
Special Jury Award Manoj Bindaas Copper 10,000
Special Jury Award Sunil Maryada Ramanna Copper 10,000
Special Jury Award Sreeramulu Vedam Copper 10,000
Best book on Telugu cinema Geya Kavula Charitra Dr. Paidipala Copper 10,000
Best film critic on Telugu Cinema Chakravarthy - Copper 10,000

Leave your Comment


captcha
refresh image

Hot Gallery